30 sierpnia 2015

Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate - Carmen Bugan

Od beztroskiego dzieciństwa po gorzką świadomość dorosłości. Zakopać maszynę do pisania to losy rodziny Buganów, którym rumuńskie służby specjalne i komunistyczna dyktatura zamieniły życie w koszmar.


Carmen Bugan swoją opowieść zaczyna z perspektywy niczego nieświadomego jeszcze dziecka, dlatego początek książki przenosi nas w sielską atmosferę rumuńskiej wsi lat siedemdziesiątych i cudowne dzieciństwo, które autorka spędzała u boku ukochanych dziadków. Dziewczynka, jaką w tej części książki jest Carmen, jeszcze nie ma pojęcia, jak czarne chmury zbierają się nad jej rodziną i że przyjdzie jej błyskawicznie dorosnąć w wieku dwunastu lat. Jeszcze nie rozumie, czym faktycznie zajmuje się jej ojciec i z jak wielkim ryzykiem jest to związane. Nawet nie przypuszcza, że wkrótce przyjdzie jej zmierzyć się z konsekwencjami jego działalności i jeszcze nawet nie wie, że jest to działalność polityczna.

Za podburzanie przeciwko komunistycznemu reżimowi i rządom Ceausescu ojciec Carmen trafia do więzienia, a jej rodzina zaczyna wieść życie pod czujnym okiem Securitate. Prześladowania, zastraszanie, izolacja, ograniczanie praw oraz bezczelne odzieranie z intymności i godności – przez wiele lat rodzina Buganów znosi pasmo niekończących się upokorzeń i walczy całymi siłami o choć namiastkę normalności. Carmen z dnia na dzień z naiwnego dziewczątka musiała stać się osobą dorosłą, musiała poradzić sobie z rzeczywistością, która tak niespodziewanie spadła na jej barki, musiała wziąć na siebie odpowiedzialność przekraczającą znacznie możliwości dwunastoletniego dziecka. Lekiem na otaczające Carmen zło staje się ucieczka w poezję i świat wewnętrzny, bo tylko tu wstępu nie ma Securitate.

Zakopać maszynę do pisania to pięknie i bardzo wzruszająco opowiedziana historia rodzinnego życia, które legło w gruzach w zderzeniu z bezlitosną polityką. To opowieść o utraconej dziecięcej naiwności i dorosłości, która przyszła zbyt nagle, niosąc ze sobą cały bagaż trosk i problemów. To opowieść o mechanizmach przetrwania, które wytwarza człowiek w trudnych dla siebie chwilach, o rodzącym się buncie i woli walki. To opowieść o trudnych relacjach Carmen z ojcem i o tym jak łatwo miłość splata się z nienawiścią. Ale przede wszystkim to bardzo plastycznie i poetycznie opisana historia gorzkiej rzeczywistości Rumunii przełomu lat 70’ i 80’ i cenie, jaką ponieśli członkowie rodziny Buganów za polityczną działalność ojca. Uzupełniona o zdjęcia, skany dokumentów ze śledztwa przeciwko ojcu Carmen, materiały zbierane przez Securitate na rodzinę Buganów książka Zakopać maszynę do czytania staje się świadectwem epoki komunizmu w Rumunii.

Zakopać maszynę do pisania ma wszystko, co powinien mieć dobry reportaż. Pięknie i barwnie napisana, zachwyca językiem, a zatrważa treścią, wzrusza i zapada na długo w pamięć. Nie przeczytać jej to grzech. Polecam koniecznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz