17 maja 2015

Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę - Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki

W 2004 roku poniósł porażkę. Sześć lat później karta się odwróciła. Decyzją ludu został wybrany na prezydenta Ukrainy. W krótkim czasie stworzony przez niego klan Simja rozkradł i zagarnął dla siebie kraj. Szerzyła się korupcja, kradzież i rosło społeczne rozczarowanie. Szala się przeważyła, kiedy Unii Europejskiej powiedział „nie”. Wtedy to Ukraińcy pokazali mu środkowy palec. Poznajcie Wiktora Janukowycza – bohatera tej książki.


Wilki żyją poza prawem opowiada o tym, co działo się na Ukrainie pod rządami Wiktora Janukowycza. Stopniowe rozkradanie państwa, zastraszanie i przejmowanie majątków konkurencji, korupcja, brak ograniczeń, życie w przepychu i poza prawem stały się dla świty Janukowycza i jego samego sposobem na życie. Autorzy książki opisują te mechanizmy bardzo szczegółowo, powołując się na inne publikacje oraz na rozmowy z politykami zarówno ukraińskimi, jak i europejskimi. To dokładne studium drogi jaką przebył Janukowycz od zwykłego przestępcy do pierwszoplanowego polityka, prezydenta państwa. To historia człowieka, który zmanipulował i oszukał własny naród, zagrał na nosie Unii Europejskiej, swoją nierozważną grą między Rosją a Zachodem doprowadził do katastrofalnych skutków, jakim była aneksja Krymu, rewolucja na Majdanie, a ostatecznie trwająca do dziś wojna na wschodzie kraju. To smutna historia człowieka, który przez swoją pazerność i krótkowzroczność pogrążył siebie i państwo.

Pierwszą część książki opisującą drogę Janukowycza do władzy, jego rządy oraz negocjacje z UE dotyczące podpisania umowy stowarzyszeniowej, mimo ogromu nazwisk, dat, informacji, źródeł, na które powołują się autorzy, czyta się z ogromnym zainteresowaniem, jeszcze większym niedowierzaniem i wypiekami na twarzy. Bardzo interesujący i obnażający zakulisowe rozgrywki polityczne jest rozdział dotyczący relacji z Unią Europejską. Gra sił, przeciąganie na swoją stronę, kombinowanie, europejskie ambicje, ślepa wiara w proeuropejskość Janukowycza, naprędce przygotowywane dokumenty, nastawienie na sukces, a w ostateczności ogromne rozczarowanie i porażka z triumfującą Rosją w tle.

Kolejne rozdziały to opis konsekwencji janukowyczowego psikusa zrobionego UE – bardzo dokładny i chronologiczny opis rewolucji na Majdanie, politycznych negocjacji, ucieczki Janukowycza do Rosji oraz formowania się nowej władzy w Ukrainie. Następnie aneksja Krymu i jej konsekwencje, a także przewidywania, jaki los czeka Ukrainę dalej. W tej części książka wytraca swoje tempo, staje się nużąca, przegadana, pojawiają się dłużyzny, a nadmiar informacji zaczyna przytłaczać.

Wilki żyją poza prawem to bardzo szczegółowy obraz historii współczesnej Ukrainy, być może nawet za bardzo, bo nietrudno się tu w nadmiarze informacji pogubić i ugrzęznąć na kolejnych, pojawiających się wątkach. Jest to bez wątpienia ważna pozycja i cenne źródło wiedzy o sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów, jednak za mocno przeładowane faktami, a przez to nużące. Polecam tym, którzy swobodnie czują się w temacie ukraińskiej rzeczywistości i sceny politycznej oraz tym, którym nieobce są liczne nazwiska pojawiające się w tekście. Mniej wyrobiony, lecz wciąż interesujący się tematem, czytelnik może poczuć się lekturą nieco przytłoczony. Reszta prawdopodobnie odpadnie po pierwszym rozdziale.

Warta uwagi książka, ale wymagająca sporej wiedzy o współczesnej Ukrainie. Zdecydowanie nie dla laików.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz